Marynarka, garsonka, wieczorowa sukienka. Elegancką odzież zakładamy na wyjątkowe okazje, dlatego w takich momentach szczególnie nam zależy na schludnym, zadbanym wyglądzie. Gdy każdy element garderoby wygląda nienagannie, dodaje nam to pewności siebie i komfortu. Z drugiej strony nie każdy lubi prasować i spędzać długie godziny przy desce. Co więcej, wymagania poszczególnych tkanin też się między sobą różnią. Dowiedz się zatem, jak szybko i skutecznie wyprasować biznesowy garnitur i wieczorową sukienkę.
Prasowanie bawełnianej marynarki
Do tej pory oddawałeś marynarki i garnitury do pralni chemicznej? Usuwanie zagnieceń z marynarki jest łatwiejsze, niż mogłoby ci się wydawać. Bazowe efekty osiągniesz już za pomocą tradycyjnego żelazka. Jest jednak jest „ale” – pamiętaj, aby na marynarkę położyć czystą ściereczkę lub bawełnianą poszewkę. Dodatkowa cienka warstwa pomiędzy prasowaną garderobą a stopą żelazka spowoduje, ze unikniesz wyświecenia materiału. Możesz też rozejrzeć się za sprzętem, który posiada dedykowane nakładki do prasowania wrażliwych tkanin. Prasowanie zacznij od przedniej części, potem pleców, a na koniec przejdź do rękawów. Rękawy najlepiej prasować w pionie, aby nie nadawać im kantów. W tym celu zawieś marynarkę na wieszaku, naciągnij rękaw i w niewielkiej odległości od niego przesuń kilka razy stopę, aby para wniknęła w strukturę materiału i wygładziła go. Urządzeniem które najlepiej sobie poradzi w tej sytuacji będzie generator pary. Na https://www.ranking-zelazek.pl znajdziesz mnóstwo ciekawych modeli na różnych pułapach cenowych.
Jak prasować suknię wieczorową?
Eleganckie suknie wieczorowe są wykonane najczęściej z delikatnych, ozdobnych materiałów. Ich zadaniem nie jest zabezpieczyć cię przed zimnem, tylko pięknie się prezentować. Do ich wyprostowania nie trzeba dużego nakładu ciepła, stąd często przez nieuwagę ulegają przypaleniu. Aby temu zapobiec, rozpocznij prasowanie od ustawienia niewysokiej temperatury stopy. Dopiero gdy moc okaże się za słaba do wygładzenia materiału, zacznij ją stopniowo, delikatnie zwiększać. Każdorazowo zaczekaj na podgrzanie stopy i wykonaj test w mało widocznym miejscu na lewej stronie garderoby. Jeżeli będzie sunąć płynnie, bez zahaczeń, możesz bezpiecznie kontynuować prasowanie.
Do tkanin cienkich i delikatnych świetnie sprawdza się też prasowanie jedynie parą, a nie ciepłem stopy. Takie możliwości zapewniają nowoczesne steamery, czyli parownice do ubrań. Steamery występują w dwóch formach – kompaktowej, podręcznej lub jako parownica stojąca, z dedykowanym stojakiem i uchwytem do podtrzymywania odzieży podczas prasowania. Wybór który z nich będzie Ci bardziej pasował zależy od częstotliwości użycia. Jeżeli zamierzasz wygładzać ubrania często i intensywnie, to steamer stojący z dużym zbiornikiem na wodę będzie znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem.
Na co uważać podczas pielęgnacji strojów wizytowych
Największą bolączką jest przypadkowe naniesienie nowych, kolejnych zagnieceń. Przypadkowe zahaczenie o guzik, niedokładne rozłożenie tkaniny na desce i przesunięcie po niej ciepłą stopą żelazka tym bardziej je utrwali, a praca związana z ich usunięciem będzie jeszcze cięższa. Dlatego pamiętaj, że przygotowanie do prasowania i zadbanie o dobre warunki pracy jest równie ważne jak właściwości sprzętu, którego potem użyjesz do prasowania.
- Zewnętrzny materiał partnerski