W tym roku wszyscy ci, którzy pracowali w 2021 roku na terenie Rzeczpospolitej na etacie lub na mocy umowy zleceniowej, muszą rozliczyć swoje podatki dla Urzędu Skarbowego. Nic w tym dziwnego, w końcu robimy to co rok. A jednak mimo to, nadal rozliczanie PITu budzi dziwny niepokój. Dodatkowo, od 2019 roku mamy możliwość korzystania z elektronicznego rozliczania naszych deklaracji podatkowych, co powinno ułatwiać sprawę. Jednak i w tym przypadku znajdują się sceptycy dementujący idee Internetowego rozliczania się. Jak to wypada w praktyce? Czy program do PIT jest dobrym pomysłem?
Czemu warto skorzystać z e-deklaracji internetowej?
E-deklaracje internetowe https://www.podatnik.info/program-do-pit zaczęły swoje podboje w 2019 roku. Wtedy jednak nie znalazły zbyt wielu zwolenników. Jak to najczęściej bywa, większość wolała zostać przy tradycyjnym rozwiązaniu, bo ten już zna, a inni nie korzystali z Internetowej wersji PITu w obawie przed kradzieżą danych. Ile jest w tym wszystkim prawdy? W rzeczywistości nie mamy po co martwić się o nasze dane. Samo Ministerstwo Finansów zapewnia o stuprocentowym bezpieczeństwie wynikającym z korzystania z e-deklaracji online. Dodatkowo, rozliczanie się przez Internet jest dużo bardziej wygodne. Nie musisz nawet wychodzić z domu i czekać w kolejce do Urzędu Skarbowego tylko po to, aby dostarczyć dokument. Jeśli jesteś komputerowym laikiem i nie chcesz skorzystać z tego rozwiązania bo boisz się, że ,,coś klikniesz'', spokojnie. Program do PIT poprowadzi Cię przez proces uzupełniania deklaracji podatkowej bezstresowo a Ty nie popełnisz żadnego błędu. Jedyne, co musisz zrobić, to wpisywanie kolejnych rzeczy w wyznaczone pola. Oto dane, które musisz podać w swojej deklaracji podatkowej:
-
imię (pierwsze),
-
nazwisko,
-
numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej),
-
identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),
-
kwotę przychodów widniejącą na ostatnim zeznaniu podatkowym (jeśli w tamtym czasie nie uzyskiwałeś przychodów, wystarczy wpisać ,,0'').
Pamiętaj o terminie złożenia dokumentu
Terminy i tak zwane deadliny doganiają nas nawet w tym przypadku. W tym roku musimy rozliczyć się z fiskusem do 2 maja. Zwykle termin mija wraz z ostatnim dniem kwietnia, jednak w tym roku został przesunięty na korzyść podatników. Jeśli terminowość nie jest Twoją mocną stroną, radzimy dobrze zapamiętać te datę, ponieważ nie wywiązanie się z obowiązków podatnika do 2 maja może być bardzo nieprzyjemne w skutkach. Przykładem jest kara grzywny, która może sięgać nawet do 720 stawek dziennych lub kara ograniczenia wolności. W najgorszym wypadku, można otrzymać obie na raz. Jeśli jednak zalogowałeś się wcześniej do serwisu uzupełniającego deklaracje podatkowe ale z jakiegoś powodu nie wysłałeś dokumentu, system zrobi to za Ciebie. Twoja deklaracja podatkowa zostanie uzupełniona oraz wysłana automatycznie na podstawie danych zebranych o Tobie przez administrację. W tym wypadku niestety nie możesz odpisać niczego od podatku lub przeznaczyć swojego 1%.
- Artykuł sponsorowany