Pełnia Księżyca i jej związek ze snemCzy wiesz, że pełnia księżyca może powodować bezsenność? Cóż, może. Podczas pełni księżyca światło jest tak jasne i intensywne, że Twój mózg interpretuje je jako sytuację zagrożenia. Mózg odbiera to jako zagrożenie i uruchamia w organizmie szereg reakcji, które mają pomóc w walce lub ucieczce. W rezultacie sen staje się trudny. Na szczęście istnieją sposoby, aby uniknąć wywołującego koszmary wpływu Księżyca na sen. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o związku między pełnią księżyca a bezsennymi nocami.

Strategie radzenia sobie z bezsennymi nocami podczas pełni księżyca

Twój organizm lubi regularność. Dlatego jeśli chodzi o sen, kluczowa jest konsekwencja. Kładź się spać o tej samej porze każdej nocy, nawet podczas pełni księżyca. Bardzo ważne jest, abyś w ciągu dnia otrzymywał wystarczającą ilość światła. Ekspozycja na światło pomaga regulować wydzielanie melatoniny i sprzyja dobremu snu. Poza tym warto zwrócić uwagę na:

  • Światło księżyca w pełni może być bardzo silne i przeszkadzać. Zastanów się nad zasłonięciem okien zasłonami zaciemniającymi lub blokującymi światło. Jeśli przebywasz w domu, możesz też założyć maskę na oczy.

  • Sen to przede wszystkim stworzenie odpowiednich warunków dla organizmu. Dlatego należy stworzyć otoczenie, które będzie sprzyjać zasypianiu. Na przykład, utrzymuj pokój w chłodnym, cichym i ciemnym miejscu.

  • Unikaj stymulacji i ciężkich potraw przed snem - Stymulacja, taka jak oglądanie telewizji, czytanie lub słuchanie muzyki, może w wystarczającym stopniu zakłócić cykl snu. Aby walczyć z bezsennością, unikaj stymulujących czynności przed snem. Wpływ na sen ma także jedzenie. Dlatego unikaj spożywania przed snem ciężkich potraw.

  • Poważnie traktuj techniki relaksacyjne i medytacyjne - bycie zrelaksowanym jest kluczowe dla uzyskania dobrego snu. Przed snem medytuj, ćwicz wizualizację i głębokie oddychanie.

Nauka kryjąca się za pełnią księżyca i bezsennymi nocami

Pełnia księżyca i bezsenne noce to prawdopodobnie dwie rzeczy, które zazwyczaj nie są ze sobą łączone. Za tym połączeniem kryje się jednak pewna nauka. Kiedy księżyc jest w pełni, światło jest tak intensywne, że wpływa na produkcję hormonu zwanego melatoniną. Hormon ten jest odpowiedzialny za regulację cyklu snu i jego jakości. Gdy w nocy jesteś narażony na silne światło, produkcja melatoniny jest zmniejszona. Prowadzi to do obniżenia jakości snu. Często konsekwencją tego jest bezsenność. Światło księżyca może być tak intensywne, że zaburza wydzielanie melatoniny, co z kolei powoduje bezsenne noce. Światło księżyca w pełni jest około 10 000 razy jaśniejsze niż światło dzienne.