Najgłębsza część oceanu znana jest jako Rów Mariański. Jest to depresja w kształcie półksiężyca w dnie morza, która waha się od -13 111 do -10 994 stóp głębokości, co czyni ją najgłębszym oceanem na świecie. Znajduje się w obszarze znanym jako Ocean Spokojny i rozciąga się na prawie 1500 mil między Guam a Nową Gwineą. Rów Mariański jest również jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na ziemi - chyba że jesteś morskim stworzeniem, które tam mieszka! Na szczęście dla ludzi, dostęp do tej odległej części świata jest niezwykle trudny. Jeśli czytasz ten artykuł z lądu (i miejmy nadzieję, że nie nurkujesz), możesz dowiedzieć się więcej o tym fascynującym miejscu dzięki naszym niesamowitym faktom na temat Rowu Mariańskiego.
Czym jest Rów Mariański?
Rów Mariański to część Oceanu Spokojnego, która znajduje się pod wodą. Jest to najgłębsza część oceanu i znajduje się pomiędzy Guam a Nową Gwineą. Rów ten został odkryty w 1898 roku. Ten rów znajduje się wokół Oceanu Spokojnego. Jego głębokość wynosi około 5 100 metrów. W tym rowie znajduje się wiele podwodnych wulkanów i kominów hydrotermalnych. Rów Mariański jest również znany jako "Głębia Challengera". " Znajduje się on na południowym krańcu Oceanu Spokojnego. Jest to najgłębsza część Oceanu Spokojnego. Najgłębsza część oceanu znana jest jako Rów Mariański. Jest to depresja w kształcie półksiężyca w dnie morskim, która waha się od -13,111 do -10,994 stóp głębokości, co czyni ją najgłębszym oceanem na świecie. Znajduje się w obszarze znanym jako Ocean Spokojny i rozciąga się na długości prawie 1500 mil pomiędzy Guam a Nową Gwineą. Rów Mariański jest również jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na ziemi - chyba że jesteś morskim stworzeniem, które tam mieszka!
Jak głęboki jest Rów Mariański?
Rów Mariański to najgłębsza część oceanu. Głębokość Rowu Mariańskiego wynosi około 11 100 metrów (36 000 stóp). Jest niewiele miejsc na ziemi tak odległych i tajemniczych jak Rów Mariański. Nazwa rowu pochodzi od brytyjskiego statku badawczego Królewskiej Marynarki Wojennej HMS "Challenger", który odkrył go w 1875 roku. Mimo że przez lata był intensywnie badany, naukowcy nadal nie rozumieją w pełni całej bioróżnorodności, która tam żyje. Najgłębszy punkt Rowu Mariańskiego znany jest jako Głębia Challengera. Znajduje się on na południowym krańcu Oceanu Spokojnego i jest najgłębszą częścią Pacyfiku. Głębokość Głębi Challengera wynosi około 11 100 metrów (36 000 stóp).
- Admin